събота, 21 декември 2013 г.

Медиите за нас: вестник „Марица“ – В Испания: Пазарджиклийка с плакет от Агенцията за българите в чужбина

В Испания: Пазарджиклийка с 

плакет от Агенцията за българите 

в чужбина


Държавната агенция за българите в чужбина удостои пазарджишката учителка Илиана Илиева-Дъбова с грамота и плакет. Преподавателката е сред основателите на българското неделно училище “Свети Седмочисленици” в Реус, в испанската провинция Тарагона. В момента тя е ръководителка на школото, а призът е за приноса є към разработването на образователен проект и за популяризирането на българската духовност и култура в Испания.
Илиана Илиева-Дъбова е не само преподавател, но и ревностен пазител на родното сред българската диаспора в Страната на Сервантес. Тя е автор на един от най-популярните образователни блогове - http://ilieva-dabova.blogspot.com/, който няколко пъти е номиниран за престижната международна награда Edublog Awards. Тази година гласуването сред интернет-потребителите изведе блога на второ място и много малко не му достигна, за да поведе класацията. В него не само българчетата в Испания, но и учениците, подготвяни по образователните програми в България, могат да намерят видео материали, презентации, загадки, любопитни факти, с които да се подготвят за училище или да надградят получените в час знания.


Малчуганите в Реус уважават традициите


целият материал може да се прочете на адрес

Поздравление


МЕМОРАНДУМ: РАБОТНА СРЕЩА – НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ НА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА - 21 декември 2013 г.

Ние, участниците в „РАБОТНА СРЕЩА – НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ НА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА, съвместна инициатива на вицепрезидента Маргарита Попова и председателя на Народното събрание Михаил Миков, с участието на представители на българската общност зад граница“, и с участието на МВнР и ДАБЧ, стъпвайки на Меморандума от срещата на 7 и 8.11.2012 година в Брюксел, се обединихме около следните принципи и подходи за представителност на българите и българските общности зад граница:
• Финализиране на работата по „Национална стратегия за българите в чужбина“ (концепция);
• При необходимост изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България (обн. ДВ бр. 30 от 11.04.2000 г.), съобразено с членството ни в ЕС;
• Създаване на изборен представителен Национален съвет на българите, живеещи извън Република България;
• Изборност и независимост на Националния съвет с представителност на териториален и числен принцип, в който минимум 4/5 избрани представители на българите зад граница; докато останалата част са представители на държавните органи: Народно събрание, администрацията на Президента и Министерски съвет. Оперативност и ефективност: двустепенна система (разширен състав) и изпълнителен съвет (оперативен състав).
Беше проведена дискусия и бяха направени следните предложения:
• Националният съвет да участва във формирането и провеждането на държавните политики по отношение на българите, живеещи извън страната;
• Националният съвет да представя и защитава интересите на българите извън Република България пред българските институции;
• Националният съвет да работи за утвърждаването на българската национална идентичност, самосъзнание, образование и култура зад граница;
• Националният съвет да има за цел да приобщи българите зад граница към българския обществен живот и насърчи техния принос в националното развитие;
• Националният съвет да подпомага и предлага дейността на министерствата, другите ведомства и органите на местното самоуправление и местната администрация за осъществяването на държавните политики по отношение на българите, живеещи извън Република България;
• Националният съвет да подготвя и чрез съответния министър и депутати – негови членове, да внася в Министерския съвет и Народното събрание проекти за нормативни актове съобразно своите цели;
• Изборите за Национален съвет да се провеждат съвместно с избори за национални институции. Изборът да може да се осъществява дистанционно или онлайн. Процедурата по гласуване трябва да бъде изчистена от излишен формализъм, но да гарантира честни избори и легитимен резултат.
• Националният съвет да бъде позициониран към Администрацията на Президента, Народното събрание или да бъде под друга форма, която да гарантира неговата независимост.
• Членовете на Националния съвет да не получават възнаграждение за работата си.
• Дискутира се и необходимостта от обособяване на Избирателен район „Чужбина“ за избори на Народно събрание.
• Отправя се призив за повече мобилизация и ангажираност от страна на българските общности в чужбина.
Настоящият Меморандум ще бъде предоставен за информация на българските общности извън България. Стенограмата от събитието ще бъде също публикувана.

вторник, 26 ноември 2013 г.

Българите в Испания се включват в мултикултурни фестивали


В сайта „Родина“ на Държавната агенция за българите в чужбина 
беше публикуван материал за участието на 
Асоциация на българите в провинция Тарагона „България“  в мултикултурните прояви в региона.

Участие на Асоциация на българите в Тарагона „България“ в третото издание на мултикултурен фестивал FITA Festa 2013
Асоциацията на българите в Тарагона „България“  е една българските организации в Испания, които развиват активна дейност както за съхранението на родния дух и традиции, така и за популяризирането на българската култура..... 
Повече прочетете тук.

понеделник, 18 ноември 2013 г.

FITA Festa Tarragona, 16.11.2013








Асоциация на българите в Тарагона „България“  е една от българските  организации в Испания, които развиват активна дейност, както за  съхранението на родния  дух и традиции, така и за популяризирането на българската култура.
На 16 ноември 2013 г.  асоциацията взе участие в третото издание на мултикултурния фестивал FITA Festa  в Тарагона. Представихме се с богата програма, която предложи на публиката един по-особен поглед към  малко познатата българска култура и традиции.
Изявата на АБТ „България“ се състоеше от три основни панела – изложба, ателие за кирилски букви и изпълнение на народни танци. Изложбата, включваща фотоси и етнографски предмети, разкри частица от  красотата на родната ни пририрода и майсторството на българските ръце, творящи красота.
Танцова група „Здравец“ представи два танца – „Копаница“ и „Ръченица“. За пръв път пред публика се представиха и най – малките участници в групата – Вики и Ивана, ученички във втори клас на Българско неделно училище  „Свети Седмочисленици“, бенефецирано от асоциацията.
Голям интерес предизвика и ателието за кирилски букви. Всеки участник във фестивала имаше възможност да получи картичка с името си, написано на кирилица.  Ателието се откри от ученици от неделното училище, но се приключи от техните родители, които с голям ентусиазъм обясняваха кога и как са създадени нашите букви.
Асоциация на българите в Тарагона прояви съпричастност  в обявената от Червения кръст кампания по събиране на помощи за пострадалите от тайфуна „Хайан“ във Филипините и дари хранителни продукти за подпомагане на пострадалите.
Издигането на castells (човешки кули) – интересна каталунска традиция, не мина без българско участие.

За нивото и значимостта на българското представяне говори красноречиво публикуваният във вестник “Diari de Tarragona” материал за фестивала, в който се отделя специално внимание на участието на АБТ„България“. 
С постоянната си  дейност, популяризираща българските традиции и култура, Асоциация на българите в Тарагона „България“ се нарежда сред най – активните организации в Каталуния. 

сряда, 6 ноември 2013 г.

Покана


FITA Festa


За трета поредна година кметство Тарагона организира 
FITA Festa – фестивал на асоциациите в Тарагона, които провеждат културна дейност. 
И тази година сме сред поканените. 
Ще участваме с представителна изява на фолклорна група „Здравец“ към Асоциация на българите в провинция Тарагона 
„България“ – два танца – Ръченица и Копаница,  и ателие за кирилски букви – уникално за района на Каталуния.
За пръв път на сцената ще излязат и малките танцьори от Българско неделно училище „Свети Седмочисленици“. 
Фестивалът ще се проведе на 16 ноември от 17.00 часа в културия център на квартал Сан Пере и Сан Паоло. 
В програмата са включени и издигане на кастел (човешка кула), в който може да се включи всеки желаещ (на втора и трета  линия), модни ревюта, театрални постановки, танци, песни, музикални изпълнения, рецитации, работни ателиета и др.
Пожелаваме успех на всички участници във фестивала!
На добър път на българските представители!

Adreça: camí del Pont del Diable, s/n 43007 Sant Pere i Sant Pau (Tarragona)
Telèfon: 977 200 394


петък, 1 ноември 2013 г.

1ноември Ден на народните будители



Асоциация на българите в провинция Тарагона „България“ 
честити светлия празник на всички свои членове и симпатизанти и им желае още по-големи успехи в нелеката задача, на която  отдават време, сили и средства – съхраняването на българския дух!  
Поклон, будители народни!
Честит празник  на всички учители и на всички хранители на българския танц и традиция!

Съобщение


петък, 18 октомври 2013 г.

Света Злата Мъгленска


Днес Българската Православна Църква почита паметта на Света Злата Мъгленска. 
За делата на светицата може да се види повече тук.

сряда, 25 септември 2013 г.

Български учители в чужбина се събраха на работна среща


Български учители в чужбина се събраха на работна среща на 21 септември в сградата на БНУ „Св. Седмочисленици“ в Реус, провинция Тарагона, Испания.
Основните теми, разгледани на срещата бяха две – „Използване на информационните технологии в обучението по български език и литература, история и цивилизация и география и икономика“ и „Използване на иновативни методи на преподаване в българското неделно училище“. В първата част на работната среща госпожа Таня Търкаланова, учител в БНУ „Св. Седмочисленици“ запозна присъстващите учители с някои основни моменти при използването на PowerPoint в учебния процес: преместване и движение на обекти, изработване на покана, изготвяне на слайд шоу с помощта на PowerPoint и други дейности, които предизвикаха интереса на присъстващите. В края на първата част от срещата, за да се приложи споделеното, всеки учител изработи свой продукт.
По втората тема „Използване на иновативни методи на преподаване в българското неделно училище“ госпожа Илиана Т. Илиева – Дъбова, учител в БНУ „Св. Седмочисленици“, след като представи някои иновативни методи на преподаване, сподели своя опит в прилагането им. Интерес предизвикаха и трите групи иновативни техники: работа в екип, учебно – игровите методи и моделът на проекти и проблемното обучение. Специално внимание беше отделено на апробираните в неделните училища техники на екипна работа, на ролевите игри „Болярски съвет“ и „ На пазар в края на 19 век“, както и участието в Национален образователен проект „Машината на времето“ с училищния проект „Европейски замъци: Баба Вида и Миравет“.
„Свидетели сме на непрестанно нарастване на броя на българските училища в чужбина, което иде да покаже нарастващата нужда от тях. Въпреки че се организират често на хиляди километри от Родината, основните функции на тези школа са образователната и възпитателната. Изпълнението на фундаментална им цел – съхраняване на българската идентичност сред младото поколение, налага изпълнението на редица задачи, сред които особено важно място заема професионалното развитие и израстване на педагогическите специалисти. Поставени в незавидната позиция на „допълнителни“ и „незадължителни“, неделните училища са изправени пред редица проблеми. В началото на настоящата учебна година се появиха така желаните и чакани учебни помагала по български език и литература за деца, които се обучават в училища в чужбина. Доколко тези помагала ще отговорят на реалните нужди, времето ще покаже, но е напълно ясно, че универсални учебници, които напълно да съответстват на особеностите на 300 школа, разпръснати по почти цялата земна шир, не може да се създадат. В този случай особено важна е ролята на учителя, който със знанията, уменията и сърцето си води децата по прекрасния път на българщината”, се казва в позицията на учителите.
Източник: http://akademika.bg/2013/09/%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%B0/