сряда, 17 декември 2014 г.

БЪЛГАРКА НА ГОДИНАТА 2014


В пощата на асоциацията получихме това писмо от Държавната агенция за българите в чужбина, което правим достояние на всички наши приятели и съмишленици:

БЪЛГАРКА НА ГОДИНАТА 2014
Държавна агенция за българите в чужбина към Министерския съвет на Република България обявява началото нашестото издание на годишното отличие „Българка на годината”. С тази инициатива ДАБЧ се стреми да насочи вниманието към значимата роля на българските жени в чужбина, които заслужават обществено признание и подкрепа.

Годишното отличие на ДАБЧ носи името на Св. Злата Мъгленска, чиято памет всяка година се почита от Българската православна църква на 18 октомври. Нейният образ символизира традиционните добродетели на българката - красотата, твърдостта и волята в най-тежки ситуации, вкорененото в нея човешко достойнство.

Българската светица и великомъченица Злата Мъгленска е родена около 1775-1780 г. в с. Слатина (Хриси), Мъгленско (Южна Македония, днес в Гърция). Красивата девойка е отвлечена от местния бей, който иска да я вземе за жена. Младата българка е подложена на натиск да се откаже от своята християнска вяра и български род - отначало със съблазнителни обещания и дарове, преминали в систематичен тормоз и грубо насилие. Злата остава непоколебима въпреки увещанията на своите близки, на техните страхове и конформизъм. В проточилата се месеци лична човешка драма проличава яркото морално превъзходство на българката над нейните мъчители. Св. Злата Мъгленска устоява и пречистена в мъченията предава Богу дух на 18 октомври 1795 година. Нейният подвиг отеква из цялата българска земя, а и сред останалите православни християни. Църквата я канонизира като мъченица, небесна застъпница на поробените християни. Народът я нарича и “Света Златинка”, като тачи в нейно лице мъченичеството, но това ласкаво обръщение е израз и на копнежа за истинска любов между хората, за справедливост и нравствена чистота.

РЕГЛАМЕНТ

За годишната награда "Българка на годината" на името на св. Злата Мъгленска могат да бъдат предлагани българки, живеещи извън родината, които със своята активна дейност са допринесли за:

опазването на българското национално самосъзнание и културната идентичност на сънародниците ни по света
защитата на българското национално достойнство
развитието на българските сдружения в чужбина (културни и професионални организации, училища, медии и др.)
организирането на благотворителни акции и хуманитарни проекти, посветени на България
популяризирането на българската култура, историческо наследство и традиции  в съответните държави.

Предложенията за отличаване с наградата „Българка на годината 2014” следва да съдържат в писмен вид мотиви за номиниране на конкретната личност, както и биографична справка на номинираната. Могат да бъдат придружени от материали с допълнителна информация за кандидатурата – линкове към публикации, копия на печатни материали, снимки и др.


УДОСТОЯВАНЕ С ОТЛИЧИЕТО

Номинациите се разглеждат от специално създадена комисия, която включва личности, доказали съпричастността си към темата за българите в чужбина. Съставът на комисията се утвърждава от председателя на ДАБЧ.


ВРЪЧВАНЕ НА НАГРАДАТА

Наградата „Българка на годината 2014” на името на Св. Злата Мъгленска ще бъде връчена през месец март 2015 година. Датата на връчването на отличието ще бъде обявена допълнително.

Предложения за носители на наградата се приемат в Държавната агенция за българите в чужбина от 18 октомври 2014 г. – Деня на св. Злата Мъгленска,  до 15 януари 2015 година.


Изпращайте вашите предложения на адрес:


Държавна агенция за българите в чужбина

бул. Дондуков 2А,

София 1000, България

(за отличието „Българка на годината”)


bul. Dondukov 2А,

Sofia 1000, Bulgaria



или на e-mail: aba@aba.government.bg

Контакти за допълнителна информация:

Иванка Славчева, гл. експерт, ДАБЧ

i.slavcheva@aba.government.bg

Лили Спасова, ст. експерт, ДАБЧ

l.spasova@aba.government.bg

събота, 6 декември 2014 г.

Обява


Никулден е!


Паметта на Св. Николай честваме два пъти през годината: на 6 декември, когато светителят се представил на Господа, и на 9 май/22 май - денят на пренасяне светите му мощи от град Мир (Древна Лигия) в Бари (Италия). Всеки четвъртък през годината е също посветен на неговата памет.

Свети Николай Мирликийски Чудотворец или Свети Никола 
е източноримски духовникепископ на град Мира Ликийска в областта Ликия. Приживе Николай Мирликийски е известен като противник на езичеството и арианството. След смъртта си е почитан като светец и покровител на моряцитетърговците и затворниците.
Николай Мирликийски е роден през втората половина на III век. Семейството му било знатно и богато. Чичо му, епископ наград Патра, приел племенника си в храма и оттук нататък той щял да му служи до края на дните си. За разлика от повечето свои събратя светци Николай умрял в почит и признание на преклонна възраст. Не изпитал силно мъчение на преследвачи и екзекутори, но изпитал радостта да даваш без никой да знае затова, без нищо да очакваш от това. Когато умрели родителите му, раздал своя имот и никой дори не научил какво е направил.
Преданието разказва как спасил един обеднял човек с три дъщери. Когато изгубил всичките си пари, човекът бил решен на всичко, да продаде дъщерите си дори. Но светецът не позволил това да стане. Една нощ разореният получил неочакван дар - кесия с жълтици. С нея оженил едната си дъщеря за богат жених, заживяла тя добре. После получил нов дар - кесия с жълтици и за втората си дъщеря. После - за третата. Накрая и за себе си намерил жълтици. Хукнал да гони странника, който му подхвърлил парите, тичал след него бездиханно, в мига, в който почти го застигнал, съзрял в него Божия пратеник, осъзнал, че само такъв можел да бъде той, само свят можел да бъде неочаквания дар, който го спасил от грях. Сигурно оттогава почитат св. Николай като закрилник на имота и парите.
Веднъж тръгнал да се поклони на Божи гроб. В морето се разярила буря, един моряк паднал от върха на корабната мачта и всички мислели, че е умрял. Свети Николай възкресил моряка и с молитва успокоил морето. Оттогава пък трябва да е останала славата му на повелител на морските бури и закрилник на моряците.
В жестокото за християните време при императорите Диоклециан и Галерий св. Николай бил епископ в град Мир. Много мъчения и смърт видели очите му. На Възкресение Христово в Никодимия в храма били изгорели 20 000 души. Мнозина били хвърлени в затворите. Затворен бил и епископ Николай. Спасително се оказало времето на Константин Велики, който не само прекратил гоненията, но и сам приел християнството.
През 325 г. бил свикан Първият вселенски събор в Никея. Присъствали всичките тогавашни 318 епископи. Огромна заслуга за разбирателството, постигнато след дълги дискусии на този събор, имал епископ св. Никола. Всичките му дела до края на живота му през 342 г. имали цел да умиротворяват, да закрилят, да дават изцеление. Постигал го с чудна лекота, наричали го Чудотворец. Погребали го в катедралата на град Мир и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление.
През средновековието 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари,Италия където се пазят и до днес. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви; такава частица се пази и почита и в храма "Св. Николай" в София и Созопол.
В България се празнува Никулден — на 6 декември (Никулден) и на 9 май - (Св. Николай Летни). В ГерманияХоландия иБелгия празникът е на децата. Те слагат обувките си навън и, ако са били послушни през годината, ще открият в тяхшоколадибонбони и подаръци. Но ако децата били лоши през годината ще видят в обувките си въглени и съчки.