сряда, 28 ноември 2012 г.
вторник, 27 ноември 2012 г.
четвъртък, 22 ноември 2012 г.
сряда, 21 ноември 2012 г.
Ден на християнското семейство и младеж
21 ноември е приет и за Ден на християнското семейство.
Най-ранното известие за честването на празника е от края на 1-ви век.
Семейното ходене на църква днес символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата. На този ден родителите или учителите водят децата в църквата. Представени на бога, те ще растат благочестиво в послушание към родителите си и чистота на нравите.
В миналото този ден се е чествал в много ограничен кръг - само с родителите и ония от децата им, които не са встъпили в брак. Всички те отивали заедно в храма, за да измолят за семейството си здраве и благоволение. След това в дома, събрани около огнището, на чаша вино, топла пита и вкусна гозба, чествали - освен празника Въведение Богородично - и здравата връзка помежду си. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.
На този ден, народът ни гадае какво ще е времето през цялата следваща година. Ако е топло и слънчево - зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.
Православие: Въведение Богородично
Православната църква чества на 21-ви ноември празника Въведение Богородично. Според Светото писание на този ден родителите на тригодишната Мария я завели в Иерусалимския храм и отдали в служение Богу. Йоаким, Ана и малката им дъщеря били съпътствани по пътя от своите роднини и приятели - млади девойки със свещи в ръце вървящи пред светата Отроковица, а след тях родителите водещи Девата до Йерусалимския храм. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни. Дева Мария e поставена на първото стъпало пред храмовия вход и за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното.
Първосвещеник Захария въвел пречистата Отроковица в Светая Святих, където влизал веднаж в годината само първосвещеникът. Праведните родители принесли дарове и жертви на Бога и след това, като получили благословение от свещениците, се върнали с роднините си в Назарет.
Дева Мария живеела при храма. Там в отделни помещения живеели млади девойки, посветени Богу, също така и вдовици, които служели в храма, подобно на пророчица Ана (Лука 2:36-38). Тук живеели също странници и пришълци. Към тях се присъединила и св. Ана, майка на св. Богородица, която овдовяла скоро след въвеждане на пречистата Дева в храма. Но тя живяла кратко време със своята Дъщеря. Скоро след мъжа си и тя починала.
Дева се възпитавала под надзора на по-възрастните благочестиви девойки, познаващи Светото Писание. Тя усърдно се трудела, непрестанно се молела. По такъв начин тя се готвела за своето високо назначение. Църквата я нарича "прекрасна зора", от която изгряло Слънцето на правдата.
Когато пречистата Дева стигнала до възраст, на която девиците, които се възпитавали при храма, обикновено се връщали в света и се омъжвали, свещениците поискали тя да постъпи по същия начин. Но Maрия им открила своето желание - да посвети себе си Богу и да не встъпва в брак. Тогава те, по внушение от Св. Дух, я сгодили за престарелия Йосиф, роднина на нейните родители. Той станал покровител на Мария и уважавал обета, който тя дала пред Бога.
сряда, 14 ноември 2012 г.
вторник, 13 ноември 2012 г.
Конференция в Брюксел (7-8 ноември 2012 г.), посветена на политиките за българите в чужбина
В заключителния акт, приет на форума се чете:
„Ние, участниците в конференцията, приветстваме усилията на българската държава за съвременния подход да съхрани българското съзнание и идентичност извън пределите на България. Вярваме, че единствено демократичният и толерантен диалог между всички заинтересовани страни ще доведе до изграждането на успешна стратегията за българските общности зад граница.“
Повече информация можете да прочетете на страницата на Обществени съвети на българите в чужбина.
неделя, 11 ноември 2012 г.
Големите български гласове: Костадин Гугов
Костадин Гугов е един от най – обичаните български певци. Роден е през 1935 г. в София в семейството на бежанци от Кукуш. Внук е на музикант от гвардейски оркестър.
На осемнадесетгодишна възраст стъпва на сцената, където остава неотменно до края на живота си.
За концертна дейност го открова популярния акордеонист Стефан Демирев. Костадин Гугов е включен във фолклорната група, в която вече се изявяват Борис Машаллов, Гюрга Пинджурова, Мита Стойчева. Прави записи в Радио София, в Балкантон, в Българско национално радио, Българска национална телевизия. В златния фонд на БНР има над 400 записа на Костадин Гугов.
В репертоара на певеца са включени емблематичните народни песни „Биляна платно белеше“, „Море сокол пие“, “Песен за Миле Попйорданов“, „Йовано, Йованке“, „Назад,назад, моме Калино“, „Ако умра ил' загина“. Приживе певецът знаел над 2 000 народни песни. Той остава в историята на фоклорната музика като „най – яркия представител на македонската народна песен“.
Костадин Гугов е носител ма много престижни награди, сред които и наградата „Нестинака“ за цялостно творчество.
Умира на 31 януари 2004 г. след боледуване от бронхопневмония (разболява се след новогодишния концерт, изнесен на живо на площад „ Батенберг“.)
вторник, 6 ноември 2012 г.
понеделник, 5 ноември 2012 г.
Големите български гласове: Валя Балканска
Валя Балканска е родена на 8 януари 1942 г. в Лъкът, махала над с. Арда, Смолянско. През 1977 г. нейна песен излетя със станциите "Вояджър-1" и "Вояджър-2" в междузвездните пространства.
Валя Балканска е награждавана с орден „Стара планина" (2002 г.), с Олимпийската награда на Първата олимпиада по изкуствата в Лос Анджелис (1997 г.) и много други. ЮНЕСКО я обяви за гражданин на света.
Балканска от 14 г. пее под съпровод на гайдаря Петър Янев - една от емблемите на Родопа планина. Той е член на Организационния комитет на гайдарското надсвирване в с. Гела.
С космическите апарати „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“ в Космоса беше изпратено съобщение, т. нар. „Златна плоча“, съдържаща записи на звуци и снимки, представящи разнообразието на живота и културите на планетата ни. В плочата, заедно с произведенията на Бах, Бетовен, Моцарт и Стравински, е и българската народна песен „Излел е Делю хайдутин“ в изпълнение на Валя Балканска. Плочата е предназначена за форми на извънземен живот или за хора от бъдещето, които биха я открили. Съдържанието ѝ е подбрано от комитет на НАСА с председател Карл Сейгън.
Новост при процедурата за освобождаване от задължението за здравни осигуровки на българите, живеещи в чужбина
Новост при процедурата за
освобождаване от задължението за здравни осигуровки на българите, живеещи в
чужбина.
След зачестилите оплаквания
от сънародниците ни за проблеми при освобождаване от задължението за здравни
осигуровки в България случайно установихме, че е необходимо да се попълни и
трети документ- декларация. Начинът за освобождаване е посочен в три стъпки на:
https://www.facebook.com/note.php?saved&¬e_id=419200071480636&id=400514330015877
като втората точка е новата декларация, която трябва да се попълни и изпрати. Настоящото съобщение не важи за лицата, които вече са се освободили от задължението и са съгласни с решението на НАП.
Справки, които можете да направите:
- за задълженията към НАП:
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home
- за дължимата сума на:
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home
Излагаме стъпките, които трябва да направите, за да се освободите от плащането на здравни осигуровки в България:
1. Трябва да попълните декларация и заявление, които можете да изтеглите от:
http://www.nap.bg/news?id=1496
Тази декларация се попълва от всички граждани, напуснали Р. България след 01.01.2007 г.
2. /НОВО!/ Изтегляте следната декларация:
http://nap.bg/page?id=222 / става въпрос за първата декларация на страницата, която се отваря/
Тази декларация се попълва от всички граждани, напуснали Р. България в периода от 01.07.1999 г. до 31.12.2006 г.
3. Влизате на страницата на НАП:
http://www.nap.bg/page?id=24
и трябва да намерите точният пощенски адрес на съответната териториална дирекция на НАП попълвайки областния град, по вашия постоянен адрес в България, в падащото меню. Преписвате си точния пощенски адрес, отивате в пощата и изпращате, с препоръчано писмо на съответния адрес, двата документа.
Крайният срок за изпращане на горепосочените документи е 31.12.2012 г.
Информацията е взаимствана от стената във фейсбук на АБГ-
Асоциация на българските групи, 3 ноември 2012
събота, 3 ноември 2012 г.
четвъртък, 1 ноември 2012 г.
Интервю: Румяна Угърчинска пред Novinite.com и Novinite.bg:„Българите зад граница не са предатели“
„Угърчинска е родена в София, но е живяла в България само девет години. От 1985 година живее и работи във Франция. Завършва гимназия в Париж, а след това и Сорбоната с магистърска степен по информация и комуникация.
След 10-годишно разследване през 2007 г. излиза книгата ѝ "Истината за атентата срещу Йоан Павел II". В нея тя представя малко известни факти за организирането на атентата, които е събирала чрез стотици интервюта и документи от архивите на България, Франция, Италия, Белгия, Русия и др. Угърчинска е авторка на още две книги разследвания - "КГБ и сие", и "Газовата война. Заплахата от Русия". Трите книги са издадени първо във Франция, след което са преведени и издадени и на български. “
Целият материал може се прочете тук.
Абонамент за:
Публикации (Atom)