четвъртък, 21 ноември 2019 г.

Ден на народните будители в БНУ „Св. Седмочисленици“


На 3 ноември децата от Българско неделно училище“ Св. Седмочисленици“ отбелязаха Деня на народните будители. 
За най-малките беше подготвен работен лист, в който те отбелязаха научените до момента буквички. По-големите ученици бяха подготвили кратки доклади за български будителки – Райна Попгеоргиева Футекова – Дипчева, Съба Вазова, БабаТонка Обретенова, Анна Карима, Екатерина Каравелова, Санда Йовчева, Мария Сутич, Баба Неделя Петкова, Нешка Робева, Н.В. царица Елеонора Българска.
Голямата зала на културен център „Карилет“ беше подходящо украсена. 
Гости на тържеството бяха родителите на учениците и студенти от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Началото беше поставено с песента „Ден на народните будители“ по стихове на Ангелина Жекова. Беше прочетен поздравител адрес на вицепрезидента на Република България господа Илияна Йотова по повод празника. Последва кратък разказ за възникването на Деня на будителите  от ръководителя на училището г-жа Илиана Илиева-Дъбова.
Презентациите на учениците, изготвени под ръководството на г-жа Димитрина Шопова и г-жа Илиана Илиева-Дъбова, и с помощта на родителите,  направиха впечатление с пълнота на представените теми, с живия и богат български език, използва от учениците, с прецизното оформление на докладите.
Ученичката Никол Златановска представи и нарисуван от нея портрет на Анна Карима.
Впечатление направи бързината и акуратността, с която работеха най-малките деца под ръководството на г-жа Таня Търкаланова.
В края на тържеството децата получиха подарък книжки за българските царе и герои. Всички ученици и деца, които взеха активно участие в празника бяха удостоени от педагогическия колектив с грамоти.
Във фоайето на културния център беше подредена изложба с прекрасни портрети на народни будители, дело на децата от 49 основно училище  „Бенито Хуарес“ София.
Красивите емоции от празника бяха представени и в клип, публикуван в канала на училище „Св. Седмочисленци“  в  Youtube.



вторник, 10 септември 2019 г.

Българското консулство в Барселона отвори врати за граждани






Посолството на Република България в Мадрид информира, че на 10 септември Консулството на страната ни в гр. Барселона започва дейността си по предоставяне на консулски услуги на граждани:

Уважаеми сънародници,
 Имаме честта да Ви съобщим, че от 10 септември (вторник) 2019 г. новосъздаденото българско консулство в гр. Барселона, Кралство Испания, ще започне своята текуща дейност и ще бъде достъпно за предоставяне на консулски услуги на гражданите. В тази връзка напомняме, че консулството в Барселона ще покрива испанските автономни области Каталуня и Арагон. Със започването на дейността на консулството ще бъдат улеснени значително българските граждани, пребиваващи в тези две области, тъй като досега те трябваше да пътуват до Валенсия или Мадрид за съответните консулски услуги.
Консулството ще предоставя по-лесен и бърз достъп до консулски услуги като подаване на заявление за издаване на български документи за самоличност, извършване на нотариални заверки на пълномощни и декларации, както и получаване на актове за гражданско състояние.
По данни на Националния статистически институт на Кралство Испания към 2018 г. само в автономната област Каталуня са се установили 11 239 души или 9% от всички български граждани в Испания. Тези данни показват, че автономна област Каталуня е третият най-голям приемник на българи в Испания след Мадрид и автономна област Валенсия.​

Координати на консулството на Република България в Барселона:
Адрес: Avda. Riera de Cassoles, 54, 08012 Barcelona
Телефон: 0034 937 969 950
Факс: 0034 937 969 949
Приемно време: от понеделник до четвъртък от 09.00 ч. до 12.30 ч. за приемане на документи (заявления за документи за самоличност, пълномощни, декларации, сертификати, документи по гражданско състояние) и в петък от 09.00 ч. до 12.30 ч. за извършване на бракосъчетания (без последния петък от месеца), приемане на заявления за визи, приемане на документи за придобиване и отказ от българско гражданство и получаване на готови документи.
Консулството предоставя консулски услуги в приемно време само по предварително записан час.

Посолство на Република България в Кралство Испания

неделя, 8 септември 2019 г.

Школското звънче ще зазвъни отново



За десета поредна година школското звънче ще призове децата от провинция Тарагона да влязат в класните стаи на българското неделно училище. 
В днешния глобализиран свят е нужно и да знаеш кой си, какъв си, къде са твоите корени.  Важно е да познаваш миналото на народа си, за да можеш да участваш в градежа на неговото бъдеще.
 Важно е да познаваш красотите на Рила и Пирин, на Ягодина и Ушовица. 
Важно е да разбираш, да си служиш и да владееш  родния език. Този език, на който мама е пяла до легълцето ти приспивни песни, когато е милвала челцето ти и сърцето  ѝ се е преизпълвало с любов по малкото същество, на което е дала живот.  
Този език, на който татко е говорил за  важните „мъжки“ дела – как да хвърляш въдица, как да измайсториш къщичка за Шаро. 
На този език родителите ти те подкрепяха, когато се учеше да караш колело и се радваха, че си успял да въртиш педалите летейки по прашния път. Защото оттук е започнало голямото приключение, което всеки човек изживява и което се нарича живот.
Този език, който е заложен в гените ти, защото си българин.
Мили родители, ако не се направили все още тези неща с децата си, ако все още не сте ги изживели заедно, побързайте. Направете ги. Времето не чака. То върви неотклонно по широкия си друм. И един ден ще откриете, че вашето малко момче или малко момиче, не е вече малко. А е пораснало и се е превърнало в красив и силен мъж или нежна и деликатна жена. Те сами ще станат родители и ще преживеят същите тези чудесни дни или тревожни нощи със собствените си деца. Защото това е животът.
И не само това.
Какъв е коренът на децата ни? Кое ще ги свързва с определен народ  и с чия земя? На какъв език ще говорят те с вашите внуци? От каква национална позиция ще определят  мястото си в този свят?
В основата на това стои ЕЗИКЪТ. Той ни определя като човеци, принадлежащи към една или друга нация. С него сме част от онова голямо и силно племе, което повече от 15 века носи името българи. Грешно е да изоставим наследството си и да се отричаме от него. Децата ни трябва да знаят езика си  и да си служат добре с него. Защото сме българи. И те са български деца.
За да могат да разберат тайните, които ще им нашепнат тихите води на Марица и зелените дъбове на Странджа.
За да са достойни хора, които не се срамуват от произхода си.
За да нямаме нужда от нов Паисий, който да възкликва с горест „О, неразумни и юроде!...“



четвъртък, 13 юни 2019 г.

Трето издание на фолкорен фестивал „Завило се хоро, извило се“ - ретроспекция


Щедро раздаван талант, красиви народни носии, нови приятелства, бурни аплодисменти,  много емоции. Третият фолклорен фестивал „Завило се хоро, извило се“ продължи поставеното преди три години начало на единение и на популяризаране на нашите фолклорни съкровища. Цялата  фестивална програма, продължила две седмици, беше посветена  на 1 ноември- Ден на народните будители, един все по-важен и все по-нужен ни празник.

Едно мащабно събитие като фестивала „Завило се хоро, извило се“ не може да се осъществи без финансова подкрепа. Организаторите изказват своята дълбока признателност на Николай Тодоров, д-р Ивайло Ценов, Иванка Иванова, Камен Кръстев, Явор Aнаниев,  Денчо Гугутков. Благодарим от все сърце! 
Във фестивалната програма се откроиха три събития – конкурс за детска рисунка, голямо хоро и концерт на фолклорните състави.  
За първа година Асоциация на българите в провинция Таргона „България“ и Българско неделно училище „Свети Седмочисленици“ обявиха конкурс за детска рисунка на тема „Будителите са сред нас“  за деца от всички български общности. Всъщност това е и първият конкурс от такъв мащаб организаран от българско училище в Каталуния. Проявата беше подкрепена и от Държавната агенция за българите в чужбина (която осигури част от наградите), издателство „АзБуки“, любимото радио на българите по света „Татковина“ и Образователен блог (единствения професионален блог на български учител в чужбина). Специалната награда – таблет Huawei, беше предоставена от Асоциация „България“ . 




Получиха се 252 рисунки от България, Германия, Молдова, Италия, Испания. Прекрасни творби на цяла плеяда талантливи деца. Силно впечатление направи наличието на две тенденции в концепцията на рисунките – поглед обърнат към нашите будители в миналото – отец Паисий, Иван Вазов, Ботев, Левски, Светите Седмочисленици, светите братя Кирил и Методий, Георги Раковски, Стефан Караджа, Хаджи Димитър; и другото направление – трудът на съвремения български учител. Част от конкурсните творби бяха представени на вниманието на каталунската публика в изложбената зала на Casal de donas в Реус. На официалното откриване на експозицията присъства и началничката на отдел „Гражданско участие“ в кметство Реус госпожа Монсерат Флорес Джуанпере. 
Моменти от изложбата може да се видят в следната публикация



Журито беше силно затруднено в избора си на победители и затова удвои наградите.

Списък с наградените може да видите в следната публикация

            Отделът по туризъм към кметсто Реус предостави на участниците и  гостите на фестивала възможност два дни (3 и 4 ноември) да посетят напълно безплатно три туристически обекта в града, образци на модернизма – Гауди център (Реус е родното място на Антони Гауди и Корнет),  Институт „Пере Мата“ и камбанарията на приората „Свети Петър“.  




На 3 ноември се осъществиха две събития от фестивалната програма. Предварителният замисъл –  флашмоб, се трансформира в голямо българско хоро на площад „Evarist Fàbregas i Pàmies“. Хубаво, цветно и колоритно  нашенско хоро. До опитните танцьори, врели и кипели във фолклорните български страсти, се нареждат малките, сега прохождащи звездички. Люля се Реус в ритъма на хорото и приветства българското шествие. С танци под звуците на гайдата начело с българското знаме шествието премина през централния площад, зави се хорото пред кметството и продължи да се  извива по градските улици все така красиво, пъстро, българско...






На сцената на театър „Санта Лусия“ български фолклорни състави се надпреварваха да покажат талант, изобретателност, приемственост между поколенията. С песни, с танци, с душа и сърце беше сътворено нещо прекрасно. Театралната зала беше твърде тясна за публиката. Фоайето на „Санта Лусия“ оборудвано с голям екран, който показва директно случващото се на сцената, също не успя да побере всички, които искаха да видят поредното чудо на българския дух. Защото всяка една песен, всеки един танц, всяка една музикална интерпретация е чудо, откъснало се от душата на твореца и изпълнителя.
Прекрасни български състави!
„Българска роза“ от Плама де Майорка, „Китка“ и „Веселяци“ от Лондон, „Т.А.Н.Г.Р.А. от Мадрид, „Шарени мъниста“ от Памплона, „Весело хорце“ от Сарагоса, децата от българско училище „Паисий Хилендарски“  Лерида,  подкрепени от гайдаря Слави Танев, „Изворче“ Реус, Ирина Маринова и малката, но многообещаваща певица Йоанна Йонасон от Барселона, танцьорите от Kънтри група  Реус взеха участие в третото издание на „Завило се хоро, извило се“.




Всяка група, всеки изпълнител даде от себе си талант, страст и една голяма любов към България и българското.
Специален гост на концерта и на българското училище беше господин  Ангел Джамбазки. От сцената на театър „Санта Лусия“ той се обърна към всички с много мили и затрогващи думи. Една фраза няма да забравя. Вклинила се е дълбоко в съзнанието ми: „Не забравяйте, България ви чака.“ ....
Госпожа Монсерат Флорес Джуанпере и госпожа Мария Долорс Серда Лозано, завеждаща отдел „Образование“ в кметството поздравиха участниците и гостите и изказаха пожеланията си за успех на фестивала.
След края на концертната програма, когато публиката се разотива, скътала прекрасни емоции в сърцето, съхранила чудесни мелодии и гледки в ума, на участниците се полага  особена почивка. Танцували и пяли за публиката, те пяха и танцуваха за танца, за искуството в хоротеката, която се превърна в естествено продължение на концерта.
Да запазим българския дух и самосъзнание, да популяризараме нашия фолклор и култура, да се опознават и сприятеляват артисти от различни краища на Европа – това са основните задачи на фестивала „Завило се хоро, извило се“.
И те се изпълняват при всяко негово издание.
И ще се изпълняват и при следващото.
На 2 ноември 2019 година.
В Реус.
....
Красиви са нашите хорА и ръченици, копаниците и буенека. Красиви са и народните ни носии, шевици и накити. Красива са българите в порива си да съхранят, да устоят, да бъдат българи.


вторник, 21 май 2019 г.

Св. св. Константин и Елена


На 21 май Църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.
През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му - Константинопол. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.
Според народните вярвания на днешния ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал". Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция. Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата.
На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Св. Св. Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.   След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.




Източници:
www.actualno.com
www.nestinari.bg