вторник, 28 май 2013 г.

Нашите празници: Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост в провинция Тарагона



Денят на българската просвета и култура и славянската писменост в провинция Тарагона, Испания
И тази година Асоциацията на българите в провинция Тарагона „България“  отбеляза подобаващо един от най – светлите празници – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. За голяма наша радост това събитие се осъществи на самия 24 май – възможност, която твърде рядко се отдава на българите, които живеят в чужбина.
Тържественият концерт се проведе по традиция в Културен център Llevant в град Реус. В него взеха участие децата от Българско неделно училище „Свети Седмочисленици“ и фолклорна група „Здравец“.
Децата от неделното училище подготвиха подаръци за гостите на тържеството – интересни хартиени знаменца, на които от едната страна сред венци от цветя изрисуваха българските букви.  Преди началото на концерта върху знаменцето на всеки гост децата изписваха името му на кирилица. Това предизвика интерес и любопитство – испанците се снимаха с подаръците си–знаменца, някои се опитваха да повторят написаното.
Началото на концерта.... Прозвуча онова вдъхновено и тържествено „Върви народе възродени“, което не оставя нито едно българско сърце безразлично. Залата се потопи в звучната българска реч.
За пръв път в своята почти петгодишна дейност Асоциацията на  българите в провинция Таргона „България“  връчи почетен диплом за активна дейност при съхраняването и популяризирането на българската култура и национални традиции, за опазване на националната ни идентичност и по повод 24 май – Ден на на българската просвета и култура, на фолклорна група „Здравец“. Честито, здравчета!
Зазвучаха свидните думи „Родна реч, омайна, сладка“ ,  изпълнени с чистото гласче на първокласника Мелвин Петри Ааре Алгрен на безупречен български език. Блaгодарим ти, българска майчице! Ти, която научи детето си на родния език  и която пазиш  неговата родова принадлежност. Хвала!
Като ехтеж на камбана се чуха вазовите стихове „Език свещен на моите деди...“ , за да пробудят в умовете и сърцата жаждата към родното, да убедят в нуждата от съхраняване на родната реч.
Най – малките ученици  рецитираха стихове, танцуваха народни танци и с гордост заявиха „ Ние сме грамотни!“  На добър път, мили деца! Пазете родния език! Има ли го него, ще има и българи.
По-големите ученици рецитираха  красиви български стихове, посветени на празника. Микаела Колева представи приказката на Николай Райнов „Светите братя“  в свой превод на кастилски език. След тържеството гостите се обърнаха с молба към организаторите – да им бъде предоставена приказката, която толкова силно ги е впечатлила.
По традиция момичетата от фолклорна група „Здравец“ предизвикаха бурни емоции с изпълненията си на чудесните български народни танци. Пъстрите престилки, везаните кърпи, излезли из под сръчните  ръце на жените от клуб „Златните ръце на българката“  създадоха много настроение и ... удивление сред гостите на тържеството. Пафтите – блестящи плетеници,цветя и птици,  дело на родопски майстори, представиха една друга, непозната до момента страна на националния ни костюм. Красота българска!...
Концертът завършва с многобройни нашенски хора. Времето, предвидено за нашата изява в културния център изтича, но никой не си тръгва. Всеки очаква още и още. Иска повече и повече. Българска реч. Българска музика. Всеки жажда Българското.
Какво ни отличава от другите народи? Какво ни прави толкова уникални? Може би отговорът е в приказката на Николай Райнов, която така силно впечатли чужденците...
„Един ден Бог свика ангелите на всички народи и ги попита на кой народ какво му трябва, за да му бъде добре.
Изредиха се ангелите. Всеки народ получи от Бога дар: един – власт, друг – богатство, трети – красноречие, четвърти – телесна хубост.
Най – подир се яви пред Господ и ангелът на българите.
       А ти що желаеш? – попита го Всесилният.
                   Моят народ, Господи, си има земя, колкото му трябва, и за повече не ламти. И сила си му дал: колкото има, стига му. Па и с ум си го надарил. Голямо богатство, наистина, той няма, но ти си го научил на трудолюбие: който обича работата, и щастлив ще бъде, и имотен ще стане. Само едно трябва на българите: просвета.
                   Добре – каза Бог. – Това ще стане. Похвалявам те, мой пратениче, че не поиска за своя народ ни богатство, ни власт, ни земя, а пожела онова, което е вечно – духовна светлина. Затова ще надаря българите с още много други блага, но най–лично от тях ще бъде просветата: за дълги векове твоят народ ще бъде просветител и учител на цялото славянско племе.
           Тогава Божият дух слезе над двамата братя, българи от Солун – Кирил и Методий. И двамата бяха мъдри и свети мъже. Много книги бяха прочели, много езици знаеха. Те стъкмиха славянската азбука.“ (Николай Райнов)

Бъдете благословени вие, които почитате българските букви!
Бъдете благословени вие, които пазите родната традиция!
Бъдете благословени вие, които с гордост и чест носите името българи!

Илиана Т. Илиева – Дъбова
28 май 2013 г.
гр. Реус, Испания






















Няма коментари:

Публикуване на коментар